Élmény legyen számodra minden lélegzetvétel, minden mozdulat és minden gondolat.

Etka anyó

Az élni tudás művésze:  az Etka Jóga Erőgyűjtő és Fejlesztő Módszer alkotója, felismerője

Kártyikné Benke Etka-Etka Anyó

Kártyikné Benke Etka-Etka Anyó, azok közé tartozik akik megértették, felismerték az élet misztériumát, s ezt a megértést, felismerést pragmatikusan hasznosítani, működtetni, és élni is tudta. 93 éves koráig élt ragyogva, örömtelien, rugalmasan, hajlékonyan, módszerét megismertetve és továbbadva sok-sok oktatónak. Beteg csecsemőként született, az évek során ehhez adódott hozzá még számtalan betegség és egészen 55 éves koráig  így is élt,  betegen, betegségtudattal, szenvedve.  Ahogy ő fogalmaz ” ezután megtanultam betegség, fájdalom és szenvedés nélkül élni.”

De hogyan?

Hatalmas szenvedéllyel és akaraterővel vetette rá magát minden olyan tanításra, amely az emberi test és elme fejlesztésével foglalkozott. Mindenkitől igyekezett tanulni, aki Magyarországon jógával, természetgyógyászattal foglalkozott, az összes akkoriban elérhető keleti és nyugati szellemi és fizikai mozgáskultúrát kipróbálta, de ekkor még mindig úgy érezte, hogy lennie kell valaminek, ami hiányzik a megismert tanításokból.

-Mi az amit még mindig nem találtam meg,? -tette fel a kérdést magának. Ekkor kezdte el megfigyelni a gerinces élőlényeket, majd a kis csecsemőket és a kisgyermekeket, és felismerte azt a velünkszületett, ősi természetes mozgást és légzést, amit minden élőlény -néhány évig a kisgyermek is-megőríz magában, de mi emberek felnőttkorunkra elnyomjuk magunkban. Etka anyónak volt szerencséje először megtapasztalni, hogy amikor már természetesen lélegzünk, természetesen mozdulunk akkor a testünk úgy működik, mint egy olyan gépkocsi, amelyet láthatatlan vezeték köt össze a benzinkúttal. Etka anyó rájött, hogy hogyan tudjuk az ősi adottságainkat megőrízni vagy újból kifejleszteni bármely életkorban. Állandóan érezni a frissességet, rugalmasságot, a derűt, életkedvet, ami az ember valódi lényege, amivel mindannyian rendelkezünk! A módszer lényege a test és az elme együttes edzése.  Ha megtanulunk élni a rendelkezésünkre álló erőkkel, ha felszabadítjuk a tüdő, szív munkáját, a vérkeringést, újra természetesen lélegzünk és mozdulunk, akkor már bárhol bármikor gyűjthetjük erőnket, fáradhatatlanok leszünk.

A jóga olyan, mint egy ősi fa, amely legalább 3500 éve gyökerezik India földjében erős törzse sok ága, számtalan gallya és rengeteg levele van. Egy olyan fa, ami még ma is fejlődik, és új virágot hoz. A jógában elbűvölő az időtlenség, a tolerancia és a sok nyitott ajtó. Különböző utakat kínál.
A 20. század elején új korszak kezdődött a jóga történetében. Az indiai jógik beutazták a világot, a nyugati féltekét, és elterjesztették a művészetüket. Főként a testet formáló hatha jóga gyakorolta a legnagyobb hatást.
A jóga azóta egyre csak terjed, és tovább fejlődik a nyugati világban is.
Az Etka jóga is egy ilyen hatalmas ág az ősi Jógafán, egy modern és dinamikus jógairányzat. Kártyikné Benke Etka, Etka anyó felismerései alapján alakult ki közel 35 év alatt. A módszer a hatha jóga alapjaira, az ászanákra épül, ez egészül ki Etka anyó a világon egyedülálló felismeréseivel. A módszert Etka anyó tanítványai nevezték el Etka Jógának. A módszer szabadalmaztatott, védett.

Életszerűbb, dinamikusabb, bárhol alkalmazható ha már megtanuljuk, kimozgatjuk a bemerevedett testünket. Nem egy külön jógaórát kell elképzelni ahol végigcsináljuk a gyakorlatokat és megyünk vissza a hétköznapi életünkbe, mozgásunkba, gondolkodásunkba hanem egy olyan komplex, könnyen alkalmazható módszert, eszközöket, színes gyakorlatokat, gondolatokat, amelyeket bármely időpillanatban alkalmazhatunk, élhetünk. Akkor is ha csak megmozdulunk, autót vezetünk, porszívózunk vagy épp a vasárnapi ebédünket fogyasztjuk el. Ez a módszer az élni tudás művészete.
Egyetlen ősi jógairányzat sem ismerte fel, hogy a velünkszületett természetes mozgást, légzést melyet úgy 3 éves korig megörzünk -újra kellene tanulni, alkalmazni. Etka anyó mindig mondogatta, hogy ma már nincs arra lehetőség, hogy rendszeresen elvonuljunk és ott békességben jógázgassunk, a mai embernek nincs erre ideje, módja, lehetősége…olyan módszer kell amit bármely időpillanatban alkalmazhatunk, élhetünk külön időráfordítás nélkül. Az Etka jóga ilyen.

Az órák könnyedek, dinamikusak, vidámak mindenki a maga határvonalait megkeresve, megtalálva tudja végezni a gyakorlatokat, a speciális, különleges gyakorlatokkal, olyan izmokat mozgatunk meg, amelynek a létezéséről talán nem is tudtál. Az órák sokszor zenések, vidám könnyed zenére mozgunk, hogy a természetes mozdulatokat jól begyakoroljuk, szokássá tegyük így a hétköznapi életben is bármikor újra előhívhatóak legyenek. Az álló, ülö, fekvő gyakorlatokat követően (minden testhelyzetben kimozgatjuk magunkat, a gerincet..stb..) relaxáció, meditáció következik, hogy az elménket is lecsendesítsük.

Segít az izmok erősítésében, az állóképesség növelésében. Rugalmassá, könnyeddé teszi az egész testet. Javítja a testtartást, a vérkeringést, a gerinc egészségét, és növeli az általános energiaszintünket, az életerőnket. Jótékony hatással lehet az idegrendszerre, csökkenthetjük, oldhatjuk vele a sztresszt. Összességében egy minőségibb életet eredményez.

Bárkinek, akinek igénye van arra, hogy (még) jobban érezze magát!

Etka anyó könyvei, DVD-éi: http://etkajoga-miskolc.honlapepito.hu/etka-any-kiadvanyai-1149908

Etka Jóga Rekreációs Egyesület honlapja: https://etkajoga.com/

Etka Jóga Nemzetközi Egyesület honlapja: http://etkajoga.lapunk.hu/etka-jga-erogyujto-mdszer–velemenyek-1191694

“Az Etka-jóga névadója élete felén hozott egy döntést: nem akart tovább betegségtudattal élni, ezért gyökeresen megváltoztatta az életét, ezzel pedig számtalan emberre volt nagy hatással.

Sokéves oktatási tapasztalata és felismerései alapján alakította ki a saját módszerét, amit követői Etka-jógának neveztek el. Több mint harminc év során több száz oktatót nevelt, tanítványai ma már több ezer emberrel foglalkoznak rendszeresen.”