Az igazi beszélgetés az, amiben az igazság megmutatja magát. Egy jó dialógus szeretettel teli, amiben sem a másik nem tudja, mi a tuti, sem én, de ha jóindulatúak és őszinték vagyunk, megjelenik közöttünk az igazság. Nagy élmény.

Feldmár András

A coaching folyamat számomra legkedvesebb értelmezése, maga a szó etimológiája. A COACHING szó eredete a középkori Magyarországig nyúlik vissza, Kocs községbe, ugyanis itt kezdték el gyártani az akkoriban újszerűnek számító kényelmes, gyors, könnyű, elegáns utazást biztosító lóvontatású járművet a kocsit. A kocsi hamarosan Európa és világszerte kedvelt utazóeszköz lett, hisz könnyedén, gyorsan, elegánsan el lehetett vele jutni egyik helyről a másikba. A későbbiekben ennek a metaforának köszönhetően-elegáns, könnyed eljutás valahonnan valahová- került át és honosodott meg  az edző, coach  kifejezésekben. S így vált napjainkra meglehetősen népszerűvé.

A beszélgetések során egy szabad, ítélkezésmentes térbe invitállak, ahol önmagad lehetsz, megpihenhetsz elvárások, szégyen nélkül. Ahol megerősítelek abban, amit tudsz, bátorítalak abban  amerre menni szeretnél, ami neked fontos,  hogy felfedezhesd,  meghalld a saját hangodat. John Whitmore szerint a jó coach abban hisz, hogy az egyénben mindig ott vannak a válaszok. Tanultam technikákat, eszközöket, kérdéseket, módszereket, munkám során használom is őket, de nem ragaszkodom egyik módszerhez sem, leginkább a spontán jelenlétben, az itt és most erejében hiszek.

Szeretettel várlak!

Legelsősorban figyelemre van szükség. A hosszan tartó figyelem, az ítélkezés nélküli jelenlét szeretetteljes kedvességgé válik, magunk vagy a másik irányában. Mindannyian a figyelem hiányától szenvedünk.

Feldmár András

Kérdések a coachingról, a beszélgetésekről:

A coach mindenek előtt egy külső szem, egy külső szemlélő, egy semleges ember, aki azért van, hogy segítsen, nem azért, hogy megítéljen, diagnosztizáljon, vagy tanácsokat adjon.
Nem pszichológus.
Az itt és mostban a jelenben dolgozik, egy jövőbeli cél elérése érdekében, nem a múltban, nem a múlt problémáin.
És nem, nem varázsló, aki kész megoldásokat ad neked, aranytálcán tálalva.
Egy Támasz, egy Facilitátor (aki megkönnyíti a folyamatokat), aki elkísér egy bizonyos ideig, egy bizonyos távon és abban „segít”, hogy megtaláld a saját válaszaidat.
Valójában te vagy az, aki az ő kérdései, visszajelzései hatására rátalálsz a saját utadra, megoldásaidra, arra, ami neked működik.
Tereket nyit, ajtókat, új lehetőségeket, új, friss nézőpontokat ad, hogy ráláthass mindarra ami fogva tart, beszűkít, blokkol, ami nem engedi, hogy szárnyalj.
 
A coach többek közt:
 

Bárki megkereshet, bejelentkezhet, kérhet időpontot egy coachoz. Ma már a coaching elérhető bárki számára nem csak a nagy cégek és felsővezetők kiváltsága. Bármilyen életszituációban hasznos lehet, legyen az munkahelyi, karrier, egészségügyi, párkapcsolati, életviteli…stb.

Fontos, hogy nem kell megvárnunk míg teljesen elborítanak a nehézségek, minél tovább várunk, minél tovább pörgünk egy problémában… a sötét gondolatok annál inkább beszűkítik a tudatunkat, a gondolkodásunkat, a cselekvési lehetőségeinket.

Számtalan kérdés esetén megtehetjük, például:
  • életviteli problémák
  • magánéleti kérdések
  • párkapcsolati
  • változások esetén, változtatási szándék esetén (költözés, munka, állás, iskola…)
  • munkahelyi, szakmai váltás
  • családi „problémák”
  • bármilyen elkadás, kérdés esetén
  • saját egyéni, személyes kérdések esetén
  • wellbeing-személyes jóllét növelése céljából
  • vagy ha több lehetőséget, több örömöt szeretnél az életedben

Valójában jól tudjuk, hogy amikor összecsapnak a hullámok a fejünk felett, elakadtunk, beragadtunk, vagy csak érezzük, tudjuk jól, hogy valami egészen mást, többet szeretnénk, hogy valamin kellene változtani, de nem tudjuk merre induljunk-ilyen helyzetekben nagyon nehéz tisztán gondolkodni, látni.

Az ilyen élethelyzetekben, kétség pillanatokban egy külső semleges szemlélő (a semleges itt kulcsfontosságú, mert a család, barátok nem tudnak semlegesek maradni-helyzetükből adódóan) látásmódja elengedhetetlen, esszenciális fontosságú.

Azzal, hogy felkeresel egy coacht igazából hatalmas esélyt adsz magadnak, hogy gyorsabban, könnyedebben, hatékonyabban haladhass az utadon, kinyitva ezzel a lehetőségeid terét.

Minden coaching folyamatot megelőzhet egy nulladik beszélgetés, ha igényled. Ami számodra ingyenes. Ezt online, telefonon biztosítom neked, mely mindkettőnknek lehetőséget ad arra, hogy bemutatkozhassunk. Megismertethetsz az elakadásoddal, kihívásoddal, és megbeszéljük a további lehetőségeket. Időtartama 20-30 perc.

Attól függően, hogy milyen kérdéssel keresel meg egy coacht, általában van lehetőség rövid, akár egyszeri alkalmakra is, ahol lehet, hogy néhány jól irányzott kérdéssel, meghallgatással máris könnyedebben folytatod az utad.

De maga a coaching folyamat több alkalomra való elköteleződést jelent, ez egy folyamat, és 2-6 hónapig tart általánosságban, havonta több találkozással, üléssel, melyek körülbelül 60 perc időtartamúak, a találkozások közötti „gyakorlatokkal, feladatokkal”.

A coaching ülések, vagy folyamat végén mindig ott kell lennie az AHA érzésnek, hogy megtaláltam, tudom, átlátom, erős vagyok, magabiztosabb vagyok, tisztábban látom a helyzetem, a képességeim, önmagamat. Tudom mit akarok, merre menjek, merre induljak.


Az emberek megértésre vágynak leginkább. Hogy valaki értse őket, hogy ők maguk is érthessék magukat a rendszerben. Ez a megértés magyarázza aztán a teljes identitást, a létezés alapját. Megnyugvást hoz, elfogadást intellektuálisan, átölelést érzelmi szinten. A belső lény felébred a hosszú álomból, kijön a fényre, és hunyorogva, de lépkedni kezd a saját lábán.

Tisza Kata