Ennek az oldalnak nem kifejezetten témája a bántalmazás. Sőt ennek az ellenkezője, minden más, ami egy életörömmel, életerővel teli élethez vezet. DE mégis érintenem kell, beszélni kell róla, ahhoz, hogy meghatározzuk, hogy hol vagyunk, hol tartunk éppen.
Fontos ránézni jelenlegi helyzetünkre.
Biztos jártatok már úgy, hogy beírtátok a GPS-be a címet, hogy hová szeretnétek eljutni és ha nincs engedélyezve a Hely meghatározás a gép kéri ennek az engedélyezését, vagy, hogy írd be Te magad, hogy éppen hol vagy, honnan indulnál. Ez így van az életben is. Ahhoz, hogy el tudj indulni fontos látni, hogy hol vagy, miben vagy. Amíg nem tudatosítod a helyzeted, lehet, hogy épp magadat fogod hibáztatni és pörögsz egy ördögi körben.
Ha kiejtjük a bántalmazás szót ma, sokan azt sem tudják, hogy jobbra vagy balra nézzenek, hogyan dugják fejüket a homokba….mert nincs itt semmi probléma, minden rendben van-ez az egyszerűbb, kényelmesebb, problémamentesebb reakció.
Pedig bántalmazás mindenhol van: családban, szülő-gyerek viszonylatban, párkapcsolatokban, munkahelyi, iskolai sőt egész társadalmi szinten is. A történelem során láttunk már errre rengeteg példát.
A fix, berögzött, elhitt nézőpontok miatt sokan azt hiszik, hogy a bántalmazás egyenlő a fizikai abúzussal. Ez koránt sincs így.
A bántalmazásról tudni érdemes, hogy legtöbbször rejtett, nem látszik, kívülről a tökéletes embert, családot, párkapcsolatot, szülői kapcsolatot…stb…mutató színházat látjuk.
A bántalmazók mindig ügyelnek arra, hogy a legkisebb gyanú se merülhessen velük szemben fel.
Mi minden minősülhet bántalmazásnak?
Persze a fizikai bántalmazás, de azt általában jóval korábban megelőzi a verbális, szóbeli bántás. Gondolatébresztőnek felsorolok néhányat a szóbeli bántalmazásból, amiről sokan nem is sejtik, hogy bántalmazásnak minősül: titkolózás, elhallgatás, leértékelés, viccként tálalt sértegető mondatok, ítélkezés, leértékelés, ignorálás, bagatelizálás, aláásás mások előtt, kritizálás, gúnyolódás, sértegetés, megfélemlítés….stb.
Miért tűrjük el, hagyjuk a bántalmazást?
Millió oka van, lehet. Egy könyvnyi terjedelem sem lenne elég kifejteni. De a lényeget tekintve nem számít, hogy ki miért került bele, vagy ki miért van és marad benne, esetleg megy vissza többször is egy toxikus kapcsolatba, a lényeg az, hogy hogyan kerüljön ki belőle és éljen újra teljes életet. A lényeg, hogy mit tehet magáért? Milyen lehetőségei vannak?
A nyelvészkedést most sem tudom megkerülni. Bánt, bántalmaz, bánik, bánat, megbánt….-a szótő, a szó gyöke ugyanaz BÁN-ik.
Valaki valakivel valahogyan bánik, jól vagy rosszul.
Ha rosszul akkor bánt vagyis bántalmaz, ami mérgező, romboló. Miért kellene eltűrnöm?
Szerencsére ma már az interneten teljesen ingyenesen akár, rengeteg cikk, könyv, írás, videó van a nárcisztikus, aszociális, pszichopátiás-nevezzük bárminek-személyiség és viselkedési zavarokról. Ha nem vagy a helyeden, ha hallottál már ilyen mondatokat, hogy te hiperérzékeny vagy, ha egyre erőtlenebb vagy, ha érzed, hogy valami nem stimmel, mert „senki sem hülye”, mondom Feldmár András után szabadon, mindenki érzi, tudja, hogy változtatnia kellene. Szóval, ha érzed, hogy amiben vagy-legyen az bármilyen jellegű kapcsolat-az nem jó neked, akkor kezdj el informálódni, képezd magad, olvass, tanulj. A tudás hatalom-igen közhely, de a tudás, a tudatosság az éberség az egyetlen hatalom, az egyetlen biztonság.
Keress olyan segítő szakembert aki tisztában van, felismeri a bántalmazó kapcsolatok dinamikáját és megfelelő tudása, tapasztalata, eszközei vannak, hogy elindulhass a saját utadon.
