Élő ételek

posted in: Inspirációk | 0

Élő ételek

Az erjesztésről avagy a fermentálásról…
 
Lehet most kérdezitek, hogy hogy jön ez ide, erre az oldalra?
És igen mondhatjuk, hogy hát életmód, életvitel…jó hát belefér a témába.
De kicsit ennél többről van szó.
 

Manapság nagyon nagy divat újra a fermentálás, vagy más néven erjesztés, hisz rengeteg , rengeteg jó hatása van az emésztésünkre, bőrünkre, immunrendszerünkre, idegrendszerünkre.

De mi is a fermentálás?

Nagyon röviden egy ősi tartósítási technika, hőkezelés és mesterséges tartósítószerek nélkül, szinte minden kultúrában jelen van, nagyanyáink még magabiztosan használták, ismerték.

A laktofermentálás vagyis tejsavas erjesztés során az anaerob /oxigénmentes folyamat-az üvegbe jól bezárt-során a növények felületén lévő baktériumkultúrák végzik az erjesztést. A fermentáció hőkezelés nélkül finomítja az élelmiszereket. A vitaminok, ásványi anyagok és egyéb tápanyagok hasznosulása megnő. A bennük lévő probiotikumok hozzájárulnak az egészséges bélflóra folyamatos fenntartásához. Az egészséges bélflóra elengedhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez, illetve a tápanyagok megfelelő felszívódásához.

Ha valaki evett már fermentált zöldséget, gyümölcsöt nagyon hamar megtapasztalta, hogy ahogy mondani szokták függőséget okoz. 🙂 Egyszerűen újra és újra enné az ember, kívánja. Azon túl, hogy finomak, ízletesek a fermentált ételek én úgy gondolom, hogy ennél többről van szó. Sokkal többről.

Azt szokták mondani, hogy az egysejtűnek nincs központi idegrendszere, mégis tudja mi a jó neki, a fényt keresi….és igen a növény és állatvilágban minden és mindenki a „mindent átható életösztönt” keresi, meghajlik a virág, a fa a napfény, a víz felé, a legkisebb járda vagy térkőrepedésben is éltető erőket keres magának a magocska, ha máshol nem tud, de megtalálja a legkisebb repedést, ahol szárba szökkenhet.

Kivéve bennünket embereket. Mi sokszor épp az életet, a bennünk lüktető életet pusztító erőket keressük.

Hát így kerül ide a fermentálás, mint élő, élettel teli táp-lálék, él(ő)elmi-szer. Hogy keressük ne csak mozgásban, gondolkodásban a bennünket éltető erőket, az életösztönt, hanem táplálkozásban is. És így alakul majd ki a „függőség”-jó értelemben, mert élő szervezetünk szinte kérni fogja az élő tápanyagot. Én bátran ajánlom, hogy ha még nem fermentáltok kezdjetek neki, nagyon egyszerű folyamat, érdemes kísérletezni, próbálkozni akár kisebb üvegekkel az elején, hogy kinek mi ízlik, fűszerekkel vagy anélkül, bátran kevergessetek, alkossatok, nekem mostanában a kedvencem a káposzta, cékla, sárgarépa, kevés karfiollal-összeérve nagyon lágy harmonikus ízek lesznek.

A képeket külön feliratozom, és egy alapreceptet leírok itt lejjebb, ha jobban belemerülnél Király Ági oldalait, csoportját ajánlom.

Alaprecept:

-zöldségek-amit szeretsz, legyenek frissek, élők

-jól zárható sima, vagy csatos befőttesüveg

-2%-os sóoldat-ami azt jelenti, hogy 1 liter vízhez, 2 dkg-kb egy evőkanálnyi jó minőségű, só (jó ha nem jódozott, nem fehérített, nem csomósodásgátlós..stb…), a víz szűrt vagy felforralt és visszahűtött víz

És ennyi!

A megmosott, felvágott (minél kisebbre vágod annál hamarabb erjed) zöldségeket tedd üvegbe, öntsd fel a sós lével és zárd jól le, tegyél alá valamit mert pezsegni, forrni fog, sziszegni, időjárástól, melegtől függően kezd majd erjedni, nem kell napra tenni, jó a konyhapult, attól függően, hogy mit tettél az üvegbe puhább vagy keményebb zöldségeket (cukkini, répa, uborka..stb..) 3-4-5 nap múlva akár kóstolhatod is, akkor van kész amikor ízlik 🙂 minél tovább erjed annál markánsabbak az ízek.

Fermentált ital alaprecept:

-gyümölcs

-jól zárható üveg

Egy üveget tölts meg 1/3-ig megmosott, felaprított gyümölccsel, öntsd fel szűrt, vagy felforralt és visszahűtött vízzel, és ha kevésbé édes gyümölcsöket választottál akkor lehet bele tenni egy kanálnyi cukrot, vagy mézet, citrom levét, fűszereket, bodza, hársfa, cirtomfű, fahéj…stb….zárd le és várj.

Pár nap múlva kóstolhatod, pezsegni fog, ha ízlik, szűrd le, hűtőben lasabban de tovább érik még.

Egészségedre!